Microblading Nedir?

 

Kalıcı makyaj, her geçen gün daha fazla kadının tercih ettiği, hayatı kolaylaştıran uygulamalardan biridir. Yüze ve vücuda yapılan pigmentasyon uygulaması da denebilecek kalıcı makyaj, boyanın kişisel steril iğneler kullanılarak cilt altına işlenmesi anlamına gelir. Kalıcı makyaj uygulamalarını dövme olarak sınıflandırmak uygun olmaz. Dövme işlemi sırasında cildin çok daha derin katmanlarına ulaşılır. Kalıcı makyajın böyle bir derinliği yoktur.

 

Kısaca microblading nedir sorusunun cevabı: Kalıcı makyajdır ve bazı kusurları kapatması sayesinde istenilen güzel özellikler ön plana çıkartan işlemdir. Örneğin göz bölgesi daha büyük görünebilir. Ayrıca microblading kaş kontür uygulaması sayesinde günün her saati kadınlara bakılabilmektedir. Kalıcı makyaj uygulamaları özellikle uzun çalışma saatleri ve yoğun tempoda kaş makyajı ile vakit kaybetmek istemeyen kişiler için faydalıdır.

 

Microblading Uygulama Süreci Nasıl İşler?

 

Her kişinin ağrı eşiği farklıdır. Bu nedenle microblading sırasında yaşanan ağrı sadece genel hatlarıyla belirtilebilir. Microblading kaş konturlarına sahip olan çoğu kişi, işlem sırasında az miktarda yanma hissi yaşadığını söylüyor ancak bu çok az bir miktar. Kaş çevresine uygulanırken ağrıyı en aza indirmek için anestezik kremler kullanılır. Bu kremler sayesinde kişinin uygulama sırasındaki hisleri önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

 

Uygulama süreci kişinin cilt yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin cildinin nemi ve yoğunluğu, kalıcı makyaj sürecini doğrudan etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Dövme yaparken yaşanan ağrı ile microblading yöntemi ile kaş konturunu uygularken yaşanan ağrı arasında büyük fark vardır. Dövmelerle karşılaştırıldığında kaş kontürlerinin uygulanma süresi azdır.

 

Microblading Ne Kadar Kalıcıdır?

 

Kaş yaptırmayı düşünenler için kaş kontür uygulamasının efektif zamanı oldukça merak edilen sorulardan biridir. Microblading nedir ve ne kadar kalıcıdır? Kaş çevresi uygulaması tamamen kalıcı olmayıp yarı kalıcı bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Yani mikro kazıma sırasında kullanılan boyalar kalıcı bir yenileme yöntemidir ve zamanla hücrelerin fizyolojik fonksiyonları ile yok olurlar. Zamanla uygulama alanındaki hücreler kullanılan boyayı parçalayacaktır. Cilt bir yarayı tedavi

edebildiği gibi, bölgenin rengini de ortadan kaldırabilir.

 

Microblading, ortalama 1 yılda kaybolur. Bu süre insan cildinin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Kalıcı makyaj microblading uygulamasından memnun olan kişilerin bu uygulamayı düzenli olarak güncellemeleri gerekmektedir. Nedeni bu kaybolma sürecinden kaynaklanmaktadır. Mikroblading yenilenme süreci kaybolma zamanına bağlı olarak 1-1,5 yıl arasındadır. Güncelleme yapmanız gerektiğinde, kişisel ihtiyaçlara göre rötuş yapabilir ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Kimlere Uygun Değildir?

 

Herhangi bir sağlık probleminden dolayı bir tedavi süreci varsa, operasyondan önce bir doktora danışmalısınız. Kullanılan tüm ürünler ABD veya Avrupa sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış ve insan sağlığına zararsız organik ürünler olsa bile, mevcut tedaviniz sırasında yan etkilere veya alerjilere de neden olabilirler.

 

Bir diğer önemli nokta ise; hamile ve emziren insanlar. Hamilelik ve emzirme, hormonlarda büyük değişikliklerin olduğu çok hassas bir dönemdir. Kullanılan ürünler insan sağlığına zarar vermese de kadınlara hamilelik ve emzirme döneminde kalıcı makyaj tedavileri önerilmiyor.

 

Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

 

Hangi mevsimde daha güzel görünmek istiyorsanız o mevsimde yapılmalıdır. Aslında işlemin hangi mevsimde yapıldığı önemli değildir. Operasyondan 2-3 gün sonra kaşların su almasına izin verilmemesi önemlidir. Ertesi gün denizli bir tatile gidecekseniz lütfen işlemi erteleyin. Tatil dönüşü yapmak en iyisidir. Kaşların 2-3 gün ıslak olmaması şartıyla her dönem yapılabilir.

Sonuç

Kaşlarınız, gözleri gösteren ve yüz ifadesinde etkili olan en önemli faktörlerden biridir. Kaşların iyi bakılması gerekir. Kaşlara uygulanacak her işlem, mesleğinde uzman olmuş kişiler tarafından yapılmasın gerekir. Bütçe nedeniyle kaliteli ve güvenilir profesyonellerden vazgeçilmemelidir. Sonuçta bu süreç temel bir ihtiyaç olmamakla birlikte fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmek için yapıldığı unutulmamalıdır.