Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta, yüksek kırsal alanlarda yetişen, 30-40 santimetre uzunluğunda ve mor renkli çiçeklere sahip bir bitkidir. Genel olarak kırsal alanlarda kendiliğinden yetişse de son dönemlerde Isparta gibi bazı illerde tarım arazilerinde yetiştirilen lavantalar da bulunur. Bu bölgelerdeki uçsuz bucaksız lavanta tarlalarının kokusu çok uzaklardan bile duyulur. Lavanta yetiştiriciliği yapan çiftçiler, lavanta çiçeklerini kokusu ve yağ üretimi için pazarlamak yanında tarlalarını fotoğraf çekim alanı yapmak gibi farklı gelir imkanları da elde eder.

Lavanta kurusunun torbalar içinde çekmecelere, dolaplara yerleştirerek hoş kokusundan faydalanılması eskiden gelen bir gelenektir. Ama lavantanın en yaygın kullanım alanı lavanta yağı olarak tüketilmesidir. Eğer gerçek ve katışıksız bir lavanta yağına ulaşılabilirse hoş kokusu ve sağlığa faydalı özellikleri sayesinde insan hayatına olumlu katkılar sağlanır. Bazen o küçük görünen katkılar, etkili ve kocaman sonuçlar da doğurur.

Bu üründen maksimum yarar sağlayabilmek için lavanta yağının faydaları hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Lavanta yağının faydalarından bazıları hakkında bilgi topladık.

Ağrılara İyi Gelir

Stres ve yorgunluk gibi nedenlerle ortaya çıkan ve çok şiddetli olmayan baş ağrıları lavanta yağının olumlu etkisi sayesinde giderilebilir. Şakaklara lavanta yağı ile yapılacak masaj, kısa sürede olumlu etki gösterecektir.

Aynı şekilde sırt ağrılarına, kas ve eklem ağrılarına, burkulma gibi etkilerle ortaya çıkan bölgesel ağrılara da masajla birlikte uygulandığında şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Masaj sonrasında üzerine havlu gibi bir şey sarılması tavsiye edilir.

Mide Bulantılarına İyi Gelir

Şiddetli ve geçmek bilmeyen mide bulantıları lavanta kokusu sayesinde geçer. özellikle hamileliklerde görülen bulantılar ilaç kullanılamaması nedeniyle kadınlara kabus gibi günler geçirtir. Hiç bir yan etkisi olmayan lavanta yağı böyle zamanlarda güvenle kullanılabilir.

Depresyona ve Strese İyi Gelir

İnsan hayatının her geçen gün daha da karmaşıklaştığı zamanımızda trafik, sınav, ders, iş ya da daha birçok sebep stres oluşabilir. Stresle başa çıkmak her zaman kolay değildir. Lavanta yağı bu konuda yardımcı olur. Şakaklara ya da el bileklerine lavanta yağı sürülmesi, küvete birkaç damla bu yağdan damlatıldıktan sonra içinde zaman geçirilmesi strese iyi gelecektir.

Çağımızda sık görülen depresyona da lavanta yağı koklamak fayda sağlar.

Cilt Problemlerine İyi Gelir

Parlak ve pürüzsüz bir cilt için düzenli olarak lavanta yağının pamukla yüze sürülmesi tavsiye edilir. Bu uygulama cilt için doğal ve sağlıklı bir bakımdır.

Uzmanlar lavanta yağının sivilcelere de iyi geldiğini söylüyor. Bu yağ, sivilceleri oluşturan bakterilerin aktif çalışmasını engeller, aknelerin bıraktığı izleri geçirir, cildi rahatlatır ve hormonları dengeler. Direkt cilde uygulanması ya da eğer kullanılan krem ve merhemler varsa bunlara az miktarda eklenmesi mümkündür.

Böcekleri ve Sivrisinekleri Uzaklaştırır

Lavanta yağı, küçük böcekleri, sivrisinekleri ve güve gibi haşeratı uzaklaştırır. Ayrıca sivrisinek ve diğer haşeratın ısırıklarının olduğu bölgelere sürüldüğünde iltihap oluşmasını ve iz kalmasını önleyecektir.

Bir sprey şişesine içme suyu konup içine lavanta yağı damlatılarak vücuda uygulanabilir, ev spreyi gibi odadaki havaya sıkılabilir ya da yastık ve yataklara damlatılabilir. Hem haşeratı uzaklaştıracak hem de hoş kokusuyla rahat bir uyku sağlayacaktır.

Saç Bakımında Kullanılabilir

Lavanta yağının saçlara ve saç derisine uygulanması halinde saçların gür ve parlak olmasına, hızlı uzamasına katkı sağlanabilir.

Ayrıca lavanta yağı saç derisinde kepek oluşmasını önler. Erkeklerdeki kellik tedavisine de olumlu etki sağlar.

Bu olumlu etkilerin elde edilmesi için kafa derisine damlatılacak birkaç damla lavanta yağının masajla güzelce yedirilmesi ve bu bakımın düzenli olarak yapılması uygun olacaktır. ,

Lavanta Yağının Tüm Faydaları Bu Kadar mı?

Lavanta yağının faydaları bu sayılanlarla sınırlı değildir. İnsanlık bu kıymetli üründen yüzyıllardır faydalanmaktadır. Düzenli olarak kullanarak lavanta yağının hayatımızın bir parçası olmasını sağlayabilir ve olumlu değişiklikleri gözlemleyebiliriz.