Evde Lavanta Yağı Nasıl Yapılır ?

Herkese Merhaba Bu yazımda sizlere lavanta yağı nasıl yapılır onu anlatacağım. Aslında lavanta yağını damıtma yöntemi ile yapılır. Ama ben size Lavantanın özünü ev ortamında kolaylıkla damıtılmış bir lavanta yağına alternatif olarak nasıl yapacağımızı anlatacağım.
Tabii orijinal olarak lavanta yağı damıtma usulüyle yapılır, lavanta çiçekleri kaynatılır o buhar daha sonra tekrar yoğunlaştırarak yağı suyundan ayrıştırılarak bir lavanta yağı elde edilir.
Orjinal lavanta yağının yapılış şekli budur fakat bunun için çok fazla lavanta çiçeğine ihtiyaç vardır. Ve Lavanta yağının özü aslında baz yağlarla karıştırılarak piyasaya sunulur. Sağ olarak çok pahalı olması dolayısı ile pek satılmaz ve maalesef de pek kullanılmaz. Ben bu şekilde değil de daha farklı bir yöntemle lavanta özünü elde edeceğimiz bir lavanta yağı yapmayı size anlatacağım.

Lavanta yağının yapılışı ile ilgili videomu da izleyebilirsiniz daha detaylı şekilde videomda sizlere bu konuyu ele alıyorum. Onun dışında daha bir çok cilt bakım önerilerine kanalımızda bulabilirsiniz.

Tabi öncelikle bu lavanta yağının yapılışını anlatmadan evvel sizlere lavanta yağını cildimiz için nasıl kullanabiliriz, nelere faydası vardır onlardan bahsetmek istiyorum. Lavanta yağı cilt için gerçekten çok faydalı bir yağdır. Özellikle ciltte oluşan küçük yağ bezeleri (milia), akneleri, lekelerini düzenli kullanıldığında hafifleterek yok eder. Aynı zamanda içerisindeki zengin mineraller ve vitaminler cildi besleyen çok zengin içerikli bir yağdır. Özellikle karmadan yağlıya dönük cilt tipleri için şiddetle tavsiye ettiğiniz bir yağdır. Ciltte yağ dengesini sağlar fazla yağını arındırır. Antibakteriyel özelliği ile akneleri kurutmaya fayda sağlar. Lavanta bitkisi özellikle bir çok şeye fayda sağlamakla beraber cilt için muhteşem faydaları olan bir yağdır.

Evet şimdi gelelim evde nasıl yapılır ? Yaklaşık olarak 200 gramlık kavanozu dolduracak kadar lavanta çiçeği kurusuna ihtiyacımız var. Sonrasında ise üzerine düşük asit zeytinyağı ilave ederek kavanozun ağzını kapatacağız. Daha sonra ise kavanozun etrafını alüminyum folyo ile kaplayın. Güneş gelmenıma hazır hale getirebiliriz.