Aromaterapi Masajı Nedir ?

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajında, bitki özlerinden hazırlanan özel karışım masaj yağları kullanılır. Aromaterapi masaj, ağır ve hafif hareketler ile uygulanır. Rahatlatıcı, gevşetici ve yatıştırıcı etkisi olan aromaterapi masajın kaynağı, kullanılan yağın hem teması hem de kimyasal özellikleridir.

Aromaterapi masajında esansiyel yağların kullanılması, cilt yüzeyini çok daha hızlı ısıtır. Bu nedenle şiddetli eklem ağrıları, kas ve zayıf dolaşım bozukluklarında çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Aromatik öz yağların keyif verici kokusu, duygusal sıkıntılardan kaynaklanan fiziksel sıkıntılar üzerinde oldukça etki eder. Aroma terapi yağları ile nefes alış verişi rahatlatılabilir, yavaşlama ve sakinleşme ile kişi kendini çok daha iyi hissedebilir. Aromaterapi masajı maksimum iyileştirme özelliğine sahip olduğu için daha çok tercih edilir. Aromaterapide dokunma ve koku gibi farklı duyuların beyine gönderdiği sinyaller ile bedensel ve ruhsal olarak olumlu yönde uyarılır.

Aromaterapi Masajın Neden Tercih Edilir?

Aromaterapide kullanılan her bir yağın farklı bir etkiye sahiptir. Bazıları yağlar sakinleştirme özelliğine sahipken bazıları ise enerjinizi arttırıcı olabilir.

Papatya, lavanta ve sardunya yağı sakinleştirici özelliği taşıyan yağlardır. Ylang-ylang, adaçayı, gül ve neroli yağı canlandırıcı etkisi olan yağlardır. Biberiye yağı enerji verici olarak bilinir. Okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı arındırıcı etkiye sahip olan yağlardır.

Teknikleri İsveç masajına benzeyen aromaterapi masajını insanlar genellikle; omuz, sırt ve boyun ağrıları ile stresi azaltmak için tercih ediyor.

Aromaterapati temel masaj yağlarının uygulamada kullanımı bazı durumlar için araştırılmaktadır:

Depresyon

Demans belirtileri

Kanser hastaları için destekleyici bakım

İnsomnia

Menstrüel sancılar

Kaygı

Aromaterapi Masajının Bazı Faydaları

2015 yılında kadın hastalıkları ve doğum dergisinde yayınlanan bir araştırma da; menstrüel krampların ve ağrıların aromaterapi masajı ile rahatlatıldığı bildirilmiştir.

Aromaterapi masajı, menopoz semptomlarını da hafifletebilir. Yapılan araştırmalar aromaterapi ve bazı diğer masaj çeşitlerinin beraber uygulandığında menopoz semptomları için iyi geldiği belirtilmiştir. Ancak aromaterapiyle birlikte masaj, sadece masaja göre çok daha etkili olmuştur.

Aromaterapi Masajından Beklentiler Neler?

Aromaterapi masajı hemen hemen her masaj kliniğinde veya spa’da bulunabilse de, tedavi yöntemleri, özelleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde değişebilir.

Birçok masaj terapistinin bir veya daha fazla hazır karışımı vardır ve sağlığınıza ve endişelerinize bağlı olarak en uygun karışımı seçer. Rahatlatıcı ve stres giderici bir masaj muhtemelen lavanta yağı içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağı içerebilir. Terapistiniz sizden farklı karışımları koklamanızı isteyerek seçim sürecine dahil edebilir.

Bazı terapistler, sağlık durumunuza bağlı olarak masajdan hemen önce masaj losyonunuza yağlar ekleyebilir. Bu yağların kalitesi büyük ölçüde değişir. Uçucu yağlar, terapatik etkisi olmayan sentetik kokulardan yapılan yağlardan farklıdır. Aromaterapi konusunda bilgili masörler, masaj yağlarında yüksek kaliteli uçucu yağlar kullanma eğilimindedir.

Genellikle bir çarşafın altına uzanmanız istenecektir. Masör masajı başlattığında, uçucu yağların ince aromalarını hissedebilirsiniz. Masajdan sonra masör, evde de kullanılabilecek bir karışım önerebilir.

Masaj Öncesi Tavsiyeler

Aromaterapi masajından hemen önce yemek yemeyin. Spa ya da kliniğe ilk defa geliyorsanız erken gelin, böylece doldurmanız gereken formlara göz atabilirsiniz. İlk defa gelmiyorsanız, masaj öncesi rahatlamak ve dinlenmek için kendinize biraz zaman verebilirsiniz.

Önlemler

İyi bir masaj terapisti, masaja başlamadan önce sağlık geçmişinizi öğrenir. Bazı esansiyel yağlar alerjik reaksiyona neden olabilir. Esansiyel yağlar oldukça güçlü olduğundan dolayı deri üzerinden emilebilir. Bu sebeple fazla aromaterapi yağı kullanımından kaçınmak gerekir. Yağların tek bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş olması önemlidir. Kokuya karşı fazla hassasiyetiniz var ise koku terapisi bu duruma uygun olmayabilir.

Hamile ya da emziren kadınlar, bu tür bir masaj yaptırmadan önce güvenlik açısından mutlaka doktoralarına danışmalılar. Aynı zamanda hamilelik masajı sertifikalı lisanlı masaj terapistlerinin olduğunu da unutmamak gerekir. Deri döküntüleri, doğrudan morluklar, iltihaplı veya hassas ciltler, tümörler, iyileşmemiş yaralar veya kırıklar üzerine masaj yapılması yanlıştır. Eğer masaj sırasında ya da sonrasında herhangi bir ağrı duyuluyorsa masaj terapistine bildirilmesi gereklidir.