Aylık arşivler: Ocak 2014

Lazer epilasyon öncesi ne yapılması gerekir ?

Lazer epilasyon tedavisine başlanmadan önce bilinmesi ve uygulanması gereken bir takım kurallar vardır. Bunlara uyulması lazer epilasyon uygulamasının başarı oranını arttırır. Peki lazer epilasyon tedavisine başlanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Lazer epilasyon seansına gelmeden bir ay öncesinden başlayarak uygulama yaptırmayı düşündüğünüz bölgede yer alan kılları kökünden almayı bırakmalısınız. Uygulamadan önce solaryuma girerek yada bronzlaşarak ten renginizin koyulaşmasını önlemelisiniz. Kese yada peeling gibi cildi soyan işlemleri lazer epilasyon uygulamasına gelmeden 15 gün önce bırakmalısınız. Uygulama öncesi tüy dökücü kremlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü bu kremler kıl köklerine kadar etki etmezler. Uygulama yapılacak bölgede yer alan kıllar aynı gün seanstan hemen önce jilet yardımıyla uygulama için uygun olan kısalığa getirilmelidir. Eğer lazer epilasyon uygulamasına yüz bölgenize yaptıracaksanız o zaman makas yardımıyla bu bölgedeki kılları kısaltabilirsiniz. Ayrıca uygulama sırasında makyajınız varsa çıkarmalısınız. Uygulama bittikten sonra hemen günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Yüz bölgesine yapılan lazer epilasyon uygulaması biter bitmez tekrar makyaj yapabilirsiniz. Uygulama yapıldıktan sonraki ilk 24 saatte çok sıcak suyla duş almaktan kaçınılması gerekir. Ayrıca güneşe çıkmadan mutlaka yüksek faktörlü koruyucu kremler sürülerek uygulama yapılan bölgenin güneş ışığından korunması gerekir. Uygulama yapılan bölgede yer alan kıllar uygulama sonrasındaki ilk 10 gün içerisinde kendiliğinden dökülür ve her seansta tüylerin yaklaşık %15-20 si kalıcı olarak yok olur.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyon son yılların en popüler epilasyon çeşididir. Bu uygulama uzman kişiler tarafından güvenilir merkezlerde yapıldığı sürece oldukça güvenli ve başarılı sonuçlar veren bir estetik uygulamadır.Lazer epilasyon uygulaması için tedavinin başarı oranını etkileyen en önemli faktör uygulama boyunca kullanılan lazer ışınının dalga boyunun hastanın kıl yapısı ve rengiyle cilt rengine uygun olmasıdır. Uygulama boyunca kullanılan gereğinden düşük doz herhangi bir epilasyon etkisine neden olmaz. Bunun tersi olarak da uygulama boyunca kullanılan gereğinden fazla doz ise uygulama yapılan bölgede kalıcı yanıkların ve lekelerin meydana gelmesine neden olur. Bu nedenle lazer epilasyon tedavisinde en önemli nokta uygun dozun tespit edilmesi ve kullanılmasıdır. Yani lazer epilasyon uygulaması uzman eller tarafından yapıldığı sürece herhangi bir yan etki oluşmaz. Uygulama sonrasında uygulama bölgesinde hafifi kabarıklık ve/veya kızarıklıklar oluşabilir. Bunlar birkaç saat içerisinde geçer. Yalnız çok hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde bu kızarıklık yada kabarıklıkların geçme süresi 2-3 günü bulabilir. Lazer epilasyon tedavisinin güvenilir olduğu ve başarısı FDA tarafından onay almıştır. Lazer epilasyon tedavisi sırasında kullanılan lazer ışınının sahip olduğu dalga boyu kıl kökleri tarafından emilecek seviyeye sahip olduğundan dolayı uygulama sırasında ter bezleri yada diğer doku ve organlar zarar görmezler. Seansların aralığı yüz bölgesi için 1,5-2 iken diğer vücut bölgeleri için yaklaşık olarak 1 aydır.

Lazer epilasyon nedir?

 

Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer bir ışık çeşididir. Lazer ışığının bildiğimiz ışıtan farklı yanı belli bir dalga boyuna sahip ışığın tek bir doğrultuda ilerlemesidir. Lazer epilasyon uygulamasında amaç lazer ışığının enerjisinden yararlanılarak vücut üzerinde yer alan istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesidir. Uygulama sırasında vücut üzerinde istenmeyen tüylerin yer aldığı bölgeye yapılan atışlarla cilde gönderilen lazer ışını cildin altında yer alan kıl kökleri ve kıl gövdesi tarafından emilerek bu bölgede ısı enerjisine dönüşür. Kıl köklerinde oluşan bu ısı kıl köklerinin tahrip olmasına neden olur. Lazer epilasyon uygulaması sırasında kullanılan lazer ışınının dalga boyu kıl köklerinde yer alan ve kıllara renk veren melanin pigmentleri tarafından emilecek düzeydedir. Bu nedenle de lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer hiçbir doku ve organa zarar vermeden yalnızca kıl kökleri tarafından emilerek kıl köklerinin tahrip olmasını sağlar. Birbirini izleyen periyodik birkaç seans uygulamanın ardından vücuttaki istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak mümkündür. 12 yaşını tamamlanmış olan kadın yada erkek herkes lazer epilasyon uygulaması yaptırabilir. Uygulama sırasında hastanın cilt rengine ve kıl rengine uygun olan dalga boyuna sahip lazer enerjisi kullanıldığı takdirde bu uygulama son derece etkili ve güvenilir bir estetik uygulamadır. Uygulama sonrasında hafif kızarıklık yada kabarıklı veya yanma hissinin görülmesi normaldir ve bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelir.

Neden protez tırnak

Avrupa ve Amerika’da kadınların çoğu tarafından yoğun bir şekilde yaptırılan bir estetik uygulama olan protez tırnak uygulaması 1950 li yıllardan beri yapılmaktadır. Fakat ülkemizde yeni yeni yapılmaya başlanan bu uygulama kadınlara güzel ve bakımlı görünmek açısından pek çok avantaj sağlar. Hem el hem de ayak tırnaklarına yapılan protez tırnaklar sayesinde hem tırnaklar sürekli olarak istediğiniz uzunlukta ve bakımlı görünür hem manikür ihtiyacınız ortadan kalkar hem de eskisine oranla çok daha sağlam ve dayanıklı tırnaklara sahip olmuş olursunuz. Ülkemizde protez tırnak uygulaması 90 lı yıllardan itibaren uygulamaya başlanmış fakat özellikle son yıllarda popüler olarak adını duyurmuştur. Protez tırnakların üzerine kalıcı oje uygulaması da yaptırabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınız mükemmel görünür. Bu uygulama sayesinde tırnaklarınızda ki kusurlarınızı gizleyebilirsiniz. Bazı kadınlar tırnaklarının yeterince beyaz olmamasından, sarı durmasından şikayetçidir. Protez tırnak uygulaması sayesinde artık istediğiniz renk,şekil ve uzunluktaki tırnaklara oldukça kısa bir süre içerisinde sahip olacaksınız. Protez tırnak kullanırken dilerseniz her gün oje değiştirebilirsiniz. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar kullandığınız sürece bunun protez tırnaklara hiçbir zararı olmaz. 2-3 haftada bir olan periyodik ara bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırdığınız sürece tırnaklarınız ilk günkü gibi bakımlı ve güzel görünmeye devam eder. Ayrıca yaptırılan bu ara bakımlar sayesinde protez tırnaklarınızın ömrünü uzatarak daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra protez tırnaklar tırnak yeme sorununa da kesin çözüm sağlarlar.

Kalıcı dudak makyajı nasıl uygulanır?

Son zamanların en popüler estetik uygulamalarından bir tanesi olan kalıcı makyaj uygulamasını yüzünüzde yaptıracağınız üç farklı bölge bulunur. Bu bölgeler kaşlar, gözler ve dudak kontürüdür. Kalıcı dudak makyajını özellikle ince dudaklara sahip olup bundan şikayetçi olan kadınlar, dudak kontürü belli olmayan kadınlar, dudaklarında simetri bozukluğu olan kadınlar ve uçuk yada herhangi bir yara oluşumu nedeniyle dudak kontüründe eksiklik olan kadınlar sıklıkla yaptırırlar ve kalıcı dudak makyajı sayesinde tüm bu şikayetlerinden kurtularak istedikleri şekil ve kalınlıktaki dudaklara sahip olurlar. Bu uygulama ortalama olarak 40-45 dakika bir kadar sürede tamamlanır. Kalıcı dudak makyajı uygulamasını yapmaya başlamadan önce tıpkı kalıcı kaş makyajı ve kalıcı göz makyajı uygulamasına başlanmadan önce yapıldığı gibi uygulama bölgesine anestezik etkili kremler sürülerek uygulama yapılacak bölgenin uyuşması beklenir. Bu sayede kişi uygulama sırasında çok daha az acı ve ağrı hisseder. Bölge uyuştuktan sonra ilk olarak kişinin yüz hatlarına uygun ve isteği doğrultusunda dudak kontürü çizimi yapılır. Burada amaç dudak şeklini ve dudak kontürünü belirgin hale getirmek ve dudakta bir renk eksikliği varsa bunu gidermektir. Çizim bittikten sonra kişiye gösterilerek fikri alınır. Kişinin onayı alındıktan sonra ise kalıcı makyaj işlemine geçilir. Kalıcı dudak makyajı uygulaması sırasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta kişinin günlük kullanımına uygun ve doğal renklerin tercih edilerek bu renklerle uygulama yapılmasıdır.

Protez tırnak nasıl uygulanır?

Protez tırnak uygulaması son zamanlarda kadınların en çok sevdiği estetik uygulamalarından bir tanesidir. Bu uygulama sayesinde özellikle uzun tırnaklara sahip olmak isteyen tırnaklarının yapısı çok ince ve kırılgan olduğundan dolayı tırnaklarını istediği uzunluğa getiremeyen kadınlar yalnızca bir saat gibi kısa bir süre içerisinde istediği uzunluktaki tırnaklara sahip olabilecekler. Tırnakları kısa sürede uzatmasının yanı sıra aynı zamanda tırnaklarının şeklinden yada renginden şikayetçi olan kadınlarda protez tırnak uygulaması yaptırarak istedikleri renk ve şekildeki tırnaklara sahip olabilirler. Protez tırnak uygulaması kişinin kendi tırnaklarının dip kısmına değil uç kısmına yapıştırılır. Tırnaklar dip kısımlarından hava aldıkları ve uzadıkları içinde protez tırnak uygulaması yaptıran kadınların tırnakları sağlıklı bir şekilde uzamaya ve hava almaya devam eder. Neredeyse tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi protez tırnak uygulamasında da ara bakımları yaptırmak gerekir. Yaptırılan düzenli ara bakımlar sayesinde protez tırnakları daha uzun süre kullanmanız mümkün olur. Protez tırnak uygulaması sırasında kullanılan tırnaklar kişinin kendi tırnaklarına oranla çok daha sağlamdır. Bu nedenle protez tırnak uygulaması yaptıran kişinin tırnakları eskisine oranla çok daha sağlam ve dayanıklı olur ve kırılmaz. Protez tırnak eğitimi alarak bu konuda uzmanlaşabilir ve kendinize yeni bir iş kolu edinebilirsiniz. Protez tırnak ve protez tırnak eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını merkezimizi arayarak bizden öğrenebilirsiniz.

İpek kirpik nasıl uygulanır?

İpek kirpik uygulamasına başlanmadan önce ilk olarak alt tarafta bulunan kirpikler özel bantlar aracılığıyla kapatılarak göz kapağının alt kısmındaki kirpiklerin uygulama sırasında kullanılan yapıştırıcıdan zarar görmesi engellenir. Kapama işlemi bittikten sonra üst kısımdaki kirpikleri tek tek ayırmak için özel tarak ile kirpikler taranır. Uygulama öncesinde kirpiklerin tamamen makyajdan arındırılmış ve temiz olması son derece önemlidir. Aksi takdirde kullanılan yapıştırıcı gerekli etkiyi göstermez. İpek kirpik uygulamasında kullanılan çeşitli tipte ve uzunlukta kirpikler bulunur. Bu nedenle uygulamaya başlanmadan önce kişinin istediği doğrultuda kirpikler belirlenerek uygulama sırasında bu kirpikler kullanılır. Genel olarak 2 ayrı uzunlukta kirpik kullanılır. Bunlardan boyu kısa olanı gözün daha iç tarafında olan kirpiklerin uç kısımlarına yapıştırılırken kirpiklerin dış kısımlarına daha uzun olan kirpikler özel yapıştırıcılar aracılığıyla yapıştırılır. Uygulama sırasında kullanılan ipek kirpikler her bir kirpiğe tek tek yapıştırılır. İpek kirpik uygulaması sırasında kişinin gözlerini kesinlikle açmaması gerekir. Aksi takdirde gözler yapıştırıcıdan etkilenip zarar görebilir. İpek kirpik uygulaması yaptırdıktan sonra kadınların makyaj yapmasına bile gerek kalmaz. Belirli aralıklarla yaptıracağınız ara bakımlar sayesinde ipek kirpiklerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.İpek kirpiklerle banyoya, havuza yada saunaya girmek de hiçbir sakınca bulunmaz. Bu uygulamanın yapılma süresi ise ortalama olarak 1-1.5 saat kadar sürmektedir. İpek kirpik uygulaması sırasında kullanılan yapıştırıcı hipo alerjik ve organiktir. Bu nedenle de gözlerde herhangi bir sağlık problemi yada rahatsızlığa neden olmaz.

Kalıcı makyaj cilde nasıl uygulanır?

Kalıcı makyaj yani diğer bir adıyla permanent make up uygulaması yaklaşık olarak 3 ile 5 yıl arasında kalıcılık süresi olan bir estetik uygulamadır. Kalıcı makyajda kaş, göz, dudak ve göz altına uygulama yapılabilir. Uygulamanın kalıcılık süresi kişiden kişiye ve kullanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kalıcı makyaj uygulaması yaptıran kişi eğer uygulama yapılan bölgeyi çok fazla güneşe maruz bırakmazsa uygulamanın kalıcılığı 5 yıla kadar uzar. Bu uygulamanın amacı yüzde güzel olan bölgelerin daha fazla öne çıkarılması ve problemli olan bölgelerin de düzeltilmesidir. Kalıcı makyaj uygulaması sayesinde hatların daha belirgin ve daha net hale gelmesi sağlanır. Özellikle hastalık yada yaşlılık gibi sebeplerden dolayı kaşları azalmış yada seyrelmiş kişilere kalıcı kaş makyajı uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra özellikle iki kaş arasında bulunan asimetri problemini ortadan kaldırmak için kalıcı kaş makyajı uygulamasından sıklıkla yaaralanılır. Uygulamaya başlanmadan hemen önce kişinin istekleri ve yüz anatomisi doğrultusunda bir çizim yapılır. Çizimin ardından uygulama yapılacak olan bölgeye uyuşturucu etkili krem uygulanır. Uygulama bölgesi uyuşturulduktan sonra kalıcı kaş makyajı uygulamasına geçilir. Kalıcı kaş makyajı uygulamasının yapılma süresi ortalama olarak yarım saat kadar sürer. Kalıcı makyaj uygulaması sırasında kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmez,hissettiği şey tıpkı sinek ısırığına benzer tarzda hafif bir acıdır. Kalıcı kaş makyajı uygulamasında birbirine yakın olan kaşlar uzaklaştırılabilirken birbirine uzak olan kaşlar yakınlaştırılabilir.