Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta, yüksek kırsal alanlarda yetişen, 30-40 santimetre uzunluğunda ve mor renkli çiçeklere sahip bir bitkidir. Genel olarak kırsal alanlarda kendiliğinden yetişse de son dönemlerde Isparta gibi bazı illerde tarım arazilerinde yetiştirilen lavantalar da bulunur. Bu bölgelerdeki uçsuz bucaksız lavanta tarlalarının kokusu çok uzaklardan bile duyulur. Lavanta yetiştiriciliği yapan çiftçiler, lavanta çiçeklerini kokusu ve yağ üretimi için pazarlamak yanında tarlalarını fotoğraf çekim alanı yapmak gibi farklı gelir imkanları da elde eder.

Lavanta kurusunun torbalar içinde çekmecelere, dolaplara yerleştirerek hoş kokusundan faydalanılması eskiden gelen bir gelenektir. Ama lavantanın en yaygın kullanım alanı lavanta yağı olarak tüketilmesidir. Eğer gerçek ve katışıksız bir lavanta yağına ulaşılabilirse hoş kokusu ve sağlığa faydalı özellikleri sayesinde insan hayatına olumlu katkılar sağlanır. Bazen o küçük görünen katkılar, etkili ve kocaman sonuçlar da doğurur.

Bu üründen maksimum yarar sağlayabilmek için lavanta yağının faydaları hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Lavanta yağının faydalarından bazıları hakkında bilgi topladık.

Ağrılara İyi Gelir

Stres ve yorgunluk gibi nedenlerle ortaya çıkan ve çok şiddetli olmayan baş ağrıları lavanta yağının olumlu etkisi sayesinde giderilebilir. Şakaklara lavanta yağı ile yapılacak masaj, kısa sürede olumlu etki gösterecektir.

Aynı şekilde sırt ağrılarına, kas ve eklem ağrılarına, burkulma gibi etkilerle ortaya çıkan bölgesel ağrılara da masajla birlikte uygulandığında şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Masaj sonrasında üzerine havlu gibi bir şey sarılması tavsiye edilir.

Mide Bulantılarına İyi Gelir

Şiddetli ve geçmek bilmeyen mide bulantıları lavanta kokusu sayesinde geçer. özellikle hamileliklerde görülen bulantılar ilaç kullanılamaması nedeniyle kadınlara kabus gibi günler geçirtir. Hiç bir yan etkisi olmayan lavanta yağı böyle zamanlarda güvenle kullanılabilir.

Depresyona ve Strese İyi Gelir

İnsan hayatının her geçen gün daha da karmaşıklaştığı zamanımızda trafik, sınav, ders, iş ya da daha birçok sebep stres oluşabilir. Stresle başa çıkmak her zaman kolay değildir. Lavanta yağı bu konuda yardımcı olur. Şakaklara ya da el bileklerine lavanta yağı sürülmesi, küvete birkaç damla bu yağdan damlatıldıktan sonra içinde zaman geçirilmesi strese iyi gelecektir.

Çağımızda sık görülen depresyona da lavanta yağı koklamak fayda sağlar.

Cilt Problemlerine İyi Gelir

Parlak ve pürüzsüz bir cilt için düzenli olarak lavanta yağının pamukla yüze sürülmesi tavsiye edilir. Bu uygulama cilt için doğal ve sağlıklı bir bakımdır.

Uzmanlar lavanta yağının sivilcelere de iyi geldiğini söylüyor. Bu yağ, sivilceleri oluşturan bakterilerin aktif çalışmasını engeller, aknelerin bıraktığı izleri geçirir, cildi rahatlatır ve hormonları dengeler. Direkt cilde uygulanması ya da eğer kullanılan krem ve merhemler varsa bunlara az miktarda eklenmesi mümkündür.

Böcekleri ve Sivrisinekleri Uzaklaştırır

Lavanta yağı, küçük böcekleri, sivrisinekleri ve güve gibi haşeratı uzaklaştırır. Ayrıca sivrisinek ve diğer haşeratın ısırıklarının olduğu bölgelere sürüldüğünde iltihap oluşmasını ve iz kalmasını önleyecektir.

Bir sprey şişesine içme suyu konup içine lavanta yağı damlatılarak vücuda uygulanabilir, ev spreyi gibi odadaki havaya sıkılabilir ya da yastık ve yataklara damlatılabilir. Hem haşeratı uzaklaştıracak hem de hoş kokusuyla rahat bir uyku sağlayacaktır.

Saç Bakımında Kullanılabilir

Lavanta yağının saçlara ve saç derisine uygulanması halinde saçların gür ve parlak olmasına, hızlı uzamasına katkı sağlanabilir.

Ayrıca lavanta yağı saç derisinde kepek oluşmasını önler. Erkeklerdeki kellik tedavisine de olumlu etki sağlar.

Bu olumlu etkilerin elde edilmesi için kafa derisine damlatılacak birkaç damla lavanta yağının masajla güzelce yedirilmesi ve bu bakımın düzenli olarak yapılması uygun olacaktır. ,

Lavanta Yağının Tüm Faydaları Bu Kadar mı?

Lavanta yağının faydaları bu sayılanlarla sınırlı değildir. İnsanlık bu kıymetli üründen yüzyıllardır faydalanmaktadır. Düzenli olarak kullanarak lavanta yağının hayatımızın bir parçası olmasını sağlayabilir ve olumlu değişiklikleri gözlemleyebiliriz.

 

Kalıcı Makyaj Eğitimi

Kalıcı makyaj eğitimi süresi farklılıklar göstermektedir. Uzmanlaşmak istediğiniz alanlara göre bu süre farklılık göstermektedir. Alacağınız eğitimin kalitesi memnuniyet için önemlidir. Ayrıca MEB onaylı eğitimlerin yanında çeşitli kurslardan alacağınız özel eğitimlerde mevcuttur.

Kalıcı Makyaj Çeşitleri

Kalıcı makyaj kalıcılık süresi farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar kullanılacak alana, insan cildinin elastikiyetine ve cildin nem içeriğine göre oluşur. Bu uygulamanın ciltte süresi ise insan cilt tipinin özelliklerine göre farklılaşır. Toplam olarak düşünüldüğünde kalıcı makyaj uygulamasının kişiden kişiye değişen bir süresi vardır. Bunun nedeni ise kullanılan boyanın zamanla ciltten temizlenecek olmasıdır. İnsan sağlığına tamamen zararsız olan bu boyalar cildin sürekli yenilenmesiyle ayrışacak ve sonuç olarak yok olacaktır. Bu aşamanın sonunda uygulamanın devamlılığını sağlamak için uygulamanın güncellenmesi ve bazı bölümlerde küçük değişiklikler yapılması önerilir.

Kalıcı Makyaj Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygun olmayan iğne ucu ayarının kullanımından dolayı deriye yetersiz pigment transferi veya taşmayı beklemeden yapılan, sc işaretinin erken yırtılmasından kaynaklanan işlem sonrası leke sorunu oluşabilir bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gerekir. Uygulama süreci boyunca ve sonrasında ise direkt güneş ışığından kaçınmak gerekebilir aksi halde bu durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Microblading Kaş Kontürü

Kalıcı makyaj uygulamalarında oldukça sık tercih edilen işlem olan mikro kazıma işlemi bir kaş düzeltme yöntemidir. Mikro spatula kullanılarak doğal kaşlar elde edilebilir, kaşların görüntüsü yüz için oldukça önemlidir sizde microblading işlemi ile doğal kaş gibi görünen ve yüzünüzün şekline uyam sağlayan yeni kaşlara sahip olabilirsiniz. Herkes bilir ki yüz ifadelerini sağlayan kaşlardır. Micro-blade teknolojisi ile birlikte, yapılan yeni kaşların görünümü doğal kaşlara benzetmektir . Oldukça başarılı olan bu teknolojinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu teknoloji dağınık ve bükülmüş şekilli kaşlar için oldukça uygundur. Mikro kazıma işlemi 3D kaş teknolojisi olarak da bilinir ve kaşların seyrek bölgelerine renkli pigmentlerin uygulanmasıdır.

Kalıcı Eyeliner

Gün içerisinde gözlerimizin yorgun görüntüsünü saklamak veya gözlerimize dikkat çekmek istersek kullanıcağımız makyaj ürünü eyelinerlardır. Ve tüm kadınlar bilir ki güzel bir eyeliner çekmek epey zaman alıcı bir iştir. Kalıcı eyeliner işlemi burada yardımınıza koşuyor. Kalıcı eyeliner işlemi göz kapağının üst bölgesine uygulanır. İsteğe göre kuyruklu ya da kuyruksuz olarak yapılabilir. Bu uygulama ile eyeliner için saatler harcamanıza gün içerisinde eyeliner düzeltmenize veya acaba eyelinerım aktı mı diye düşünmenize gerek kalmaz. oldukça pratik ve kalıcıdır. Genellikle 2 yıla kadar kalıcı olarak kullanılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Bu konu hakkında çeşitli sorularınız olabilir örneğin acı hissediliyor mu sorusu en sık sorulan sorulardandır. Bu sorunun cevabı ise hayırdır. İşlem bölgesine uygulanan anestezi kremleri acıyı önlemektedir. İyileşme sürecinde ise göz bölgesinde hassasiyete bağlı değişiklik göstermekle birlikte hafif bir şişlik görülebilir ancak korkmanıza gerek yok kısa sürede bu şişlikler kaybolur.

Peki bu işlem geri alınabilir mi? Tüm kalıcı makyaj uygulamaları yani kalıcı eyeliner uygulaması da tabi ki silinebilir. Silme işlemi lazer ile uygulanmaktadır ve yine göz bölgesi hassasiyetine göre şişlik görülebilir. İşleminizi sildirmenin yanı sıra farklı renklerde uygulama da talep edebilirsiniz.

Kalıcı eyeliner uygulamasının göze zararı olup olmaması da akıllarda sürekli olan bir sorudur. Uyulama göz kapağınız kapalı bir şekilde ve sadece göz kapağınızı kapsayan bir alanda uygulandığı için gözünüze zarar vermemektedir.

Dudak Gençleştirme Nedir ?

Dudak Gençleştirme işleminden bahsetmek gerekirse dudakların kendi çerçeve hattının dışına çıkmadan uygulanan bir işlemdir. Dudaklarımızın rengi zamanla solar ve dudak doğal rengini kaybedebilir bu durum yüzümüzde istemediğimiz bir görünüm oluşturabilir. Dudak gençleştirme işlemi ile dudaklarımız daha parlak ve dolgun bir görünüme sahip olabilir. İsmini de tam olarak yarattığı bu etkiden almaktadır.

Microblading Nedir?

 

Kalıcı makyaj, her geçen gün daha fazla kadının tercih ettiği, hayatı kolaylaştıran uygulamalardan biridir. Yüze ve vücuda yapılan pigmentasyon uygulaması da denebilecek kalıcı makyaj, boyanın kişisel steril iğneler kullanılarak cilt altına işlenmesi anlamına gelir. Kalıcı makyaj uygulamalarını dövme olarak sınıflandırmak uygun olmaz. Dövme işlemi sırasında cildin çok daha derin katmanlarına ulaşılır. Kalıcı makyajın böyle bir derinliği yoktur.

 

Kısaca microblading nedir sorusunun cevabı: Kalıcı makyajdır ve bazı kusurları kapatması sayesinde istenilen güzel özellikler ön plana çıkartan işlemdir. Örneğin göz bölgesi daha büyük görünebilir. Ayrıca microblading kaş kontür uygulaması sayesinde günün her saati kadınlara bakılabilmektedir. Kalıcı makyaj uygulamaları özellikle uzun çalışma saatleri ve yoğun tempoda kaş makyajı ile vakit kaybetmek istemeyen kişiler için faydalıdır.

 

Microblading Uygulama Süreci Nasıl İşler?

 

Her kişinin ağrı eşiği farklıdır. Bu nedenle microblading sırasında yaşanan ağrı sadece genel hatlarıyla belirtilebilir. Microblading kaş konturlarına sahip olan çoğu kişi, işlem sırasında az miktarda yanma hissi yaşadığını söylüyor ancak bu çok az bir miktar. Kaş çevresine uygulanırken ağrıyı en aza indirmek için anestezik kremler kullanılır. Bu kremler sayesinde kişinin uygulama sırasındaki hisleri önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

 

Uygulama süreci kişinin cilt yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin cildinin nemi ve yoğunluğu, kalıcı makyaj sürecini doğrudan etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Dövme yaparken yaşanan ağrı ile microblading yöntemi ile kaş konturunu uygularken yaşanan ağrı arasında büyük fark vardır. Dövmelerle karşılaştırıldığında kaş kontürlerinin uygulanma süresi azdır.

 

Microblading Ne Kadar Kalıcıdır?

 

Kaş yaptırmayı düşünenler için kaş kontür uygulamasının efektif zamanı oldukça merak edilen sorulardan biridir. Microblading nedir ve ne kadar kalıcıdır? Kaş çevresi uygulaması tamamen kalıcı olmayıp yarı kalıcı bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Yani mikro kazıma sırasında kullanılan boyalar kalıcı bir yenileme yöntemidir ve zamanla hücrelerin fizyolojik fonksiyonları ile yok olurlar. Zamanla uygulama alanındaki hücreler kullanılan boyayı parçalayacaktır. Cilt bir yarayı tedavi

edebildiği gibi, bölgenin rengini de ortadan kaldırabilir.

 

Microblading, ortalama 1 yılda kaybolur. Bu süre insan cildinin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Kalıcı makyaj microblading uygulamasından memnun olan kişilerin bu uygulamayı düzenli olarak güncellemeleri gerekmektedir. Nedeni bu kaybolma sürecinden kaynaklanmaktadır. Mikroblading yenilenme süreci kaybolma zamanına bağlı olarak 1-1,5 yıl arasındadır. Güncelleme yapmanız gerektiğinde, kişisel ihtiyaçlara göre rötuş yapabilir ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Kimlere Uygun Değildir?

 

Herhangi bir sağlık probleminden dolayı bir tedavi süreci varsa, operasyondan önce bir doktora danışmalısınız. Kullanılan tüm ürünler ABD veya Avrupa sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış ve insan sağlığına zararsız organik ürünler olsa bile, mevcut tedaviniz sırasında yan etkilere veya alerjilere de neden olabilirler.

 

Bir diğer önemli nokta ise; hamile ve emziren insanlar. Hamilelik ve emzirme, hormonlarda büyük değişikliklerin olduğu çok hassas bir dönemdir. Kullanılan ürünler insan sağlığına zarar vermese de kadınlara hamilelik ve emzirme döneminde kalıcı makyaj tedavileri önerilmiyor.

 

Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

 

Hangi mevsimde daha güzel görünmek istiyorsanız o mevsimde yapılmalıdır. Aslında işlemin hangi mevsimde yapıldığı önemli değildir. Operasyondan 2-3 gün sonra kaşların su almasına izin verilmemesi önemlidir. Ertesi gün denizli bir tatile gidecekseniz lütfen işlemi erteleyin. Tatil dönüşü yapmak en iyisidir. Kaşların 2-3 gün ıslak olmaması şartıyla her dönem yapılabilir.

Sonuç

Kaşlarınız, gözleri gösteren ve yüz ifadesinde etkili olan en önemli faktörlerden biridir. Kaşların iyi bakılması gerekir. Kaşlara uygulanacak her işlem, mesleğinde uzman olmuş kişiler tarafından yapılmasın gerekir. Bütçe nedeniyle kaliteli ve güvenilir profesyonellerden vazgeçilmemelidir. Sonuçta bu süreç temel bir ihtiyaç olmamakla birlikte fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmek için yapıldığı unutulmamalıdır.

 

Avakado Maskesi

Cildine önem veren hanımlar, cilt tipine uygun maske çeşitlerini denemektedir. Son zamanların en popüler maskelerinden biri olan avokado maskesi içeriğindeki doğal yağlar ile cilde nem ve yumuşaklık kazandırmaktadır. Özellikle kuru cilt tipine sahip hanımlar için önerilerin avokado maskesi derinlemesine nemlendirme işlemi yapmak isteyen hanımların tercih ettiği maske çeşitlerinden biridir. Avokado maskesi, cildin parlaklığının geri kazanılmasına da yardımcı olmaktadır. Ciltte oluşan sivilcelerin başlıca sebebi kuruluktur. Bu nedenle sivilce tedavilerinde bu maske kullanılmaktadır.

Normal Cilt Tipine Uygun Avokado Maskesi


Normal cilt tipine sahip olan hanımlar için avokado ve yoğurt maskesi önerilmektedir. Bir kase içerisine 2 yemek kaşığı yoğurt ve 4 yemek kaşığı yeşil çay eklenerek karıştırılır. Ardından yarım avokado püre haline getirilerek bu karışımın içerisine eklenerek karıştırılır. Maske kıvamı alan bu karışım temizlenen cilde uygulanır. Bol miktarda uygulayan kişilerin derinlemesine cilt temizliği ve parlaklığı bu maske tarafından gerçekleşir. Nemlendirici özelliği yoğun olan bu maske haftada 2 kere olmak üzere yarım saat bekletilerek uygulanmaktadır.

Normal Ciltler İçin Temizleyici Etkili Avokado Maskesi

Cildin temizliğinin düzenli yapılması cilt sağlığı ve bakımı için oldukça önemlidir. Cildinin tahriş olmasını istemeyen ve fakat temizleme işlemini yapmak isteyen kişiler için önerilen temizleyici etkili avokado maskesi düzenli olarak tekrar edilmelidir. 1 kase içerisine yarım avokado püre haline getirilir. Ardından yarım limon sıkılarak karıştırılır. Peeling etkisini görmek isteyen kişiler 2 yemek kaşığı esmer şeker kullanmaktadır.

Peeling etkili bu maske ciltte oluşan ölü derilerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda sivilce ve siyah nokta oluşumunu da engellemektedir. Cildin derinlemesine nemlenmesini ve temizlenmesini isteyen kişiler bu maskeyi haftada bir kere temiz cilt üstüne uygulamaktadır. Maske yaklaşık 30 dakika ciltte kalarak faydasını kısa sürede göstermektedir.

Kuru Cilt Tipine Uygun Avokado Maskesi

Kuru cilt tipine sahip olan kişiler nem oranı yüksek maskelerden biri olan avokado maskesini düzenli olarak cildine uygulamaktadır. Ciltteki nem oranını yükselten avokado maskesi son zamanlarda oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. 1 kase içerisine püre haline getirilen yarın avokado, 2 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zencefil ve 1 yemek kaşığı badem yağı eklenmektedir. Bu karışım maske kıvamını alana kadar devamlı olarak karıştırılmaktadır. Ardından temizlenen cilde masaj yaparak uygulanır. Haftada 2 kere yapılması önerilen bu maske ciltte yarım saat bekletilir.

Yağlı Cilt Tipine Uygun Avokado Maskesi

Yağlı ciltler, cildindeki nem ve kuruluk oranını dengelemek için çeşitli maske arayışına girmektedir. Nem oranı yüksek temizleyici etkili avokado maskesi yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin tercih ettiği maske çeşitlerinden biridir. 2 yemek kaşığı püre haline getirilmiş avokado ile 1 yemek kaşığı siyah kil bir kase içerisine alınarak karıştırılmaktadır. Ardından temizleyici etkisi yüksek yarım limon sıkılarak bu karışımın içerisine katılmaktadır. Temizlenen cilde uygulanan bu maske ciltteki fazla yağı alarak temiz ve parlak bir cilt sunmaktadır. Maske yaklaşık 40 dakika bekletilmelidir.

Ciltte Oluşan Sivilceler İçin Avokado Maskesi

Ciltte oluşan sivilceler çoğu kişi tarafından sıkıntı yaratmaktadır. Sivilcelerinden kısa süre içerisinde kurtulmak isteyen pek çok kişi avokado maskesini tercih etmektedir. Ciltte oluşan sivilceleri kısa süre içerisinde temizleyen avokado maskesi tarçın ve bal kullanılarak yapılmaktadır. 1 kase içerisine yarım püre haline getirilmiş avokado, yarım limon, 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tarçın alınarak iyice karıştırılır. Ardından cilde masaj yapılarak uygulanır. Yarım saat bekletilen bu maske haftada 2 kere düzenli olarak tekrar edilmelidir.

Aromaterapi Masajı Nedir ?

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajında, bitki özlerinden hazırlanan özel karışım masaj yağları kullanılır. Aromaterapi masaj, ağır ve hafif hareketler ile uygulanır. Rahatlatıcı, gevşetici ve yatıştırıcı etkisi olan aromaterapi masajın kaynağı, kullanılan yağın hem teması hem de kimyasal özellikleridir.

Aromaterapi masajında esansiyel yağların kullanılması, cilt yüzeyini çok daha hızlı ısıtır. Bu nedenle şiddetli eklem ağrıları, kas ve zayıf dolaşım bozukluklarında çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Aromatik öz yağların keyif verici kokusu, duygusal sıkıntılardan kaynaklanan fiziksel sıkıntılar üzerinde oldukça etki eder. Aroma terapi yağları ile nefes alış verişi rahatlatılabilir, yavaşlama ve sakinleşme ile kişi kendini çok daha iyi hissedebilir. Aromaterapi masajı maksimum iyileştirme özelliğine sahip olduğu için daha çok tercih edilir. Aromaterapide dokunma ve koku gibi farklı duyuların beyine gönderdiği sinyaller ile bedensel ve ruhsal olarak olumlu yönde uyarılır.

Aromaterapi Masajın Neden Tercih Edilir?

Aromaterapide kullanılan her bir yağın farklı bir etkiye sahiptir. Bazıları yağlar sakinleştirme özelliğine sahipken bazıları ise enerjinizi arttırıcı olabilir.

Papatya, lavanta ve sardunya yağı sakinleştirici özelliği taşıyan yağlardır. Ylang-ylang, adaçayı, gül ve neroli yağı canlandırıcı etkisi olan yağlardır. Biberiye yağı enerji verici olarak bilinir. Okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı arındırıcı etkiye sahip olan yağlardır.

Teknikleri İsveç masajına benzeyen aromaterapi masajını insanlar genellikle; omuz, sırt ve boyun ağrıları ile stresi azaltmak için tercih ediyor.

Aromaterapati temel masaj yağlarının uygulamada kullanımı bazı durumlar için araştırılmaktadır:

Depresyon

Demans belirtileri

Kanser hastaları için destekleyici bakım

İnsomnia

Menstrüel sancılar

Kaygı

Aromaterapi Masajının Bazı Faydaları

2015 yılında kadın hastalıkları ve doğum dergisinde yayınlanan bir araştırma da; menstrüel krampların ve ağrıların aromaterapi masajı ile rahatlatıldığı bildirilmiştir.

Aromaterapi masajı, menopoz semptomlarını da hafifletebilir. Yapılan araştırmalar aromaterapi ve bazı diğer masaj çeşitlerinin beraber uygulandığında menopoz semptomları için iyi geldiği belirtilmiştir. Ancak aromaterapiyle birlikte masaj, sadece masaja göre çok daha etkili olmuştur.

Aromaterapi Masajından Beklentiler Neler?

Aromaterapi masajı hemen hemen her masaj kliniğinde veya spa’da bulunabilse de, tedavi yöntemleri, özelleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde değişebilir.

Birçok masaj terapistinin bir veya daha fazla hazır karışımı vardır ve sağlığınıza ve endişelerinize bağlı olarak en uygun karışımı seçer. Rahatlatıcı ve stres giderici bir masaj muhtemelen lavanta yağı içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağı içerebilir. Terapistiniz sizden farklı karışımları koklamanızı isteyerek seçim sürecine dahil edebilir.

Bazı terapistler, sağlık durumunuza bağlı olarak masajdan hemen önce masaj losyonunuza yağlar ekleyebilir. Bu yağların kalitesi büyük ölçüde değişir. Uçucu yağlar, terapatik etkisi olmayan sentetik kokulardan yapılan yağlardan farklıdır. Aromaterapi konusunda bilgili masörler, masaj yağlarında yüksek kaliteli uçucu yağlar kullanma eğilimindedir.

Genellikle bir çarşafın altına uzanmanız istenecektir. Masör masajı başlattığında, uçucu yağların ince aromalarını hissedebilirsiniz. Masajdan sonra masör, evde de kullanılabilecek bir karışım önerebilir.

Masaj Öncesi Tavsiyeler

Aromaterapi masajından hemen önce yemek yemeyin. Spa ya da kliniğe ilk defa geliyorsanız erken gelin, böylece doldurmanız gereken formlara göz atabilirsiniz. İlk defa gelmiyorsanız, masaj öncesi rahatlamak ve dinlenmek için kendinize biraz zaman verebilirsiniz.

Önlemler

İyi bir masaj terapisti, masaja başlamadan önce sağlık geçmişinizi öğrenir. Bazı esansiyel yağlar alerjik reaksiyona neden olabilir. Esansiyel yağlar oldukça güçlü olduğundan dolayı deri üzerinden emilebilir. Bu sebeple fazla aromaterapi yağı kullanımından kaçınmak gerekir. Yağların tek bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş olması önemlidir. Kokuya karşı fazla hassasiyetiniz var ise koku terapisi bu duruma uygun olmayabilir.

Hamile ya da emziren kadınlar, bu tür bir masaj yaptırmadan önce güvenlik açısından mutlaka doktoralarına danışmalılar. Aynı zamanda hamilelik masajı sertifikalı lisanlı masaj terapistlerinin olduğunu da unutmamak gerekir. Deri döküntüleri, doğrudan morluklar, iltihaplı veya hassas ciltler, tümörler, iyileşmemiş yaralar veya kırıklar üzerine masaj yapılması yanlıştır. Eğer masaj sırasında ya da sonrasında herhangi bir ağrı duyuluyorsa masaj terapistine bildirilmesi gereklidir.

 

Evde Lavanta Yağı Nasıl Yapılır ?

Herkese Merhaba Bu yazımda sizlere lavanta yağı nasıl yapılır onu anlatacağım. Aslında lavanta yağını damıtma yöntemi ile yapılır. Ama ben size Lavantanın özünü ev ortamında kolaylıkla damıtılmış bir lavanta yağına alternatif olarak nasıl yapacağımızı anlatacağım.
Tabii orijinal olarak lavanta yağı damıtma usulüyle yapılır, lavanta çiçekleri kaynatılır o buhar daha sonra tekrar yoğunlaştırarak yağı suyundan ayrıştırılarak bir lavanta yağı elde edilir.
Orjinal lavanta yağının yapılış şekli budur fakat bunun için çok fazla lavanta çiçeğine ihtiyaç vardır. Ve Lavanta yağının özü aslında baz yağlarla karıştırılarak piyasaya sunulur. Sağ olarak çok pahalı olması dolayısı ile pek satılmaz ve maalesef de pek kullanılmaz. Ben bu şekilde değil de daha farklı bir yöntemle lavanta özünü elde edeceğimiz bir lavanta yağı yapmayı size anlatacağım.

Lavanta yağının yapılışı ile ilgili videomu da izleyebilirsiniz daha detaylı şekilde videomda sizlere bu konuyu ele alıyorum. Onun dışında daha bir çok cilt bakım önerilerine kanalımızda bulabilirsiniz.

Tabi öncelikle bu lavanta yağının yapılışını anlatmadan evvel sizlere lavanta yağını cildimiz için nasıl kullanabiliriz, nelere faydası vardır onlardan bahsetmek istiyorum. Lavanta yağı cilt için gerçekten çok faydalı bir yağdır. Özellikle ciltte oluşan küçük yağ bezeleri (milia), akneleri, lekelerini düzenli kullanıldığında hafifleterek yok eder. Aynı zamanda içerisindeki zengin mineraller ve vitaminler cildi besleyen çok zengin içerikli bir yağdır. Özellikle karmadan yağlıya dönük cilt tipleri için şiddetle tavsiye ettiğiniz bir yağdır. Ciltte yağ dengesini sağlar fazla yağını arındırır. Antibakteriyel özelliği ile akneleri kurutmaya fayda sağlar. Lavanta bitkisi özellikle bir çok şeye fayda sağlamakla beraber cilt için muhteşem faydaları olan bir yağdır.

Evet şimdi gelelim evde nasıl yapılır ? Yaklaşık olarak 200 gramlık kavanozu dolduracak kadar lavanta çiçeği kurusuna ihtiyacımız var. Sonrasında ise üzerine düşük asit zeytinyağı ilave ederek kavanozun ağzını kapatacağız. Daha sonra ise kavanozun etrafını alüminyum folyo ile kaplayın. Güneş gelmenıma hazır hale getirebiliriz.

Lazer epilasyon öncesi ne yapılması gerekir ?

Lazer epilasyon tedavisine başlanmadan önce bilinmesi ve uygulanması gereken bir takım kurallar vardır. Bunlara uyulması lazer epilasyon uygulamasının başarı oranını arttırır. Peki lazer epilasyon tedavisine başlanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Lazer epilasyon seansına gelmeden bir ay öncesinden başlayarak uygulama yaptırmayı düşündüğünüz bölgede yer alan kılları kökünden almayı bırakmalısınız. Uygulamadan önce solaryuma girerek yada bronzlaşarak ten renginizin koyulaşmasını önlemelisiniz. Kese yada peeling gibi cildi soyan işlemleri lazer epilasyon uygulamasına gelmeden 15 gün önce bırakmalısınız. Uygulama öncesi tüy dökücü kremlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü bu kremler kıl köklerine kadar etki etmezler. Uygulama yapılacak bölgede yer alan kıllar aynı gün seanstan hemen önce jilet yardımıyla uygulama için uygun olan kısalığa getirilmelidir. Eğer lazer epilasyon uygulamasına yüz bölgenize yaptıracaksanız o zaman makas yardımıyla bu bölgedeki kılları kısaltabilirsiniz. Ayrıca uygulama sırasında makyajınız varsa çıkarmalısınız. Uygulama bittikten sonra hemen günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Yüz bölgesine yapılan lazer epilasyon uygulaması biter bitmez tekrar makyaj yapabilirsiniz. Uygulama yapıldıktan sonraki ilk 24 saatte çok sıcak suyla duş almaktan kaçınılması gerekir. Ayrıca güneşe çıkmadan mutlaka yüksek faktörlü koruyucu kremler sürülerek uygulama yapılan bölgenin güneş ışığından korunması gerekir. Uygulama yapılan bölgede yer alan kıllar uygulama sonrasındaki ilk 10 gün içerisinde kendiliğinden dökülür ve her seansta tüylerin yaklaşık %15-20 si kalıcı olarak yok olur.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyon son yılların en popüler epilasyon çeşididir. Bu uygulama uzman kişiler tarafından güvenilir merkezlerde yapıldığı sürece oldukça güvenli ve başarılı sonuçlar veren bir estetik uygulamadır.Lazer epilasyon uygulaması için tedavinin başarı oranını etkileyen en önemli faktör uygulama boyunca kullanılan lazer ışınının dalga boyunun hastanın kıl yapısı ve rengiyle cilt rengine uygun olmasıdır. Uygulama boyunca kullanılan gereğinden düşük doz herhangi bir epilasyon etkisine neden olmaz. Bunun tersi olarak da uygulama boyunca kullanılan gereğinden fazla doz ise uygulama yapılan bölgede kalıcı yanıkların ve lekelerin meydana gelmesine neden olur. Bu nedenle lazer epilasyon tedavisinde en önemli nokta uygun dozun tespit edilmesi ve kullanılmasıdır. Yani lazer epilasyon uygulaması uzman eller tarafından yapıldığı sürece herhangi bir yan etki oluşmaz. Uygulama sonrasında uygulama bölgesinde hafifi kabarıklık ve/veya kızarıklıklar oluşabilir. Bunlar birkaç saat içerisinde geçer. Yalnız çok hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde bu kızarıklık yada kabarıklıkların geçme süresi 2-3 günü bulabilir. Lazer epilasyon tedavisinin güvenilir olduğu ve başarısı FDA tarafından onay almıştır. Lazer epilasyon tedavisi sırasında kullanılan lazer ışınının sahip olduğu dalga boyu kıl kökleri tarafından emilecek seviyeye sahip olduğundan dolayı uygulama sırasında ter bezleri yada diğer doku ve organlar zarar görmezler. Seansların aralığı yüz bölgesi için 1,5-2 iken diğer vücut bölgeleri için yaklaşık olarak 1 aydır.

Lazer epilasyon nedir?

 

Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer bir ışık çeşididir. Lazer ışığının bildiğimiz ışıtan farklı yanı belli bir dalga boyuna sahip ışığın tek bir doğrultuda ilerlemesidir. Lazer epilasyon uygulamasında amaç lazer ışığının enerjisinden yararlanılarak vücut üzerinde yer alan istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesidir. Uygulama sırasında vücut üzerinde istenmeyen tüylerin yer aldığı bölgeye yapılan atışlarla cilde gönderilen lazer ışını cildin altında yer alan kıl kökleri ve kıl gövdesi tarafından emilerek bu bölgede ısı enerjisine dönüşür. Kıl köklerinde oluşan bu ısı kıl köklerinin tahrip olmasına neden olur. Lazer epilasyon uygulaması sırasında kullanılan lazer ışınının dalga boyu kıl köklerinde yer alan ve kıllara renk veren melanin pigmentleri tarafından emilecek düzeydedir. Bu nedenle de lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer hiçbir doku ve organa zarar vermeden yalnızca kıl kökleri tarafından emilerek kıl köklerinin tahrip olmasını sağlar. Birbirini izleyen periyodik birkaç seans uygulamanın ardından vücuttaki istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak mümkündür. 12 yaşını tamamlanmış olan kadın yada erkek herkes lazer epilasyon uygulaması yaptırabilir. Uygulama sırasında hastanın cilt rengine ve kıl rengine uygun olan dalga boyuna sahip lazer enerjisi kullanıldığı takdirde bu uygulama son derece etkili ve güvenilir bir estetik uygulamadır. Uygulama sonrasında hafif kızarıklık yada kabarıklı veya yanma hissinin görülmesi normaldir ve bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelir.

Neden protez tırnak

Avrupa ve Amerika’da kadınların çoğu tarafından yoğun bir şekilde yaptırılan bir estetik uygulama olan protez tırnak uygulaması 1950 li yıllardan beri yapılmaktadır. Fakat ülkemizde yeni yeni yapılmaya başlanan bu uygulama kadınlara güzel ve bakımlı görünmek açısından pek çok avantaj sağlar. Hem el hem de ayak tırnaklarına yapılan protez tırnaklar sayesinde hem tırnaklar sürekli olarak istediğiniz uzunlukta ve bakımlı görünür hem manikür ihtiyacınız ortadan kalkar hem de eskisine oranla çok daha sağlam ve dayanıklı tırnaklara sahip olmuş olursunuz. Ülkemizde protez tırnak uygulaması 90 lı yıllardan itibaren uygulamaya başlanmış fakat özellikle son yıllarda popüler olarak adını duyurmuştur. Protez tırnakların üzerine kalıcı oje uygulaması da yaptırabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınız mükemmel görünür. Bu uygulama sayesinde tırnaklarınızda ki kusurlarınızı gizleyebilirsiniz. Bazı kadınlar tırnaklarının yeterince beyaz olmamasından, sarı durmasından şikayetçidir. Protez tırnak uygulaması sayesinde artık istediğiniz renk,şekil ve uzunluktaki tırnaklara oldukça kısa bir süre içerisinde sahip olacaksınız. Protez tırnak kullanırken dilerseniz her gün oje değiştirebilirsiniz. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar kullandığınız sürece bunun protez tırnaklara hiçbir zararı olmaz. 2-3 haftada bir olan periyodik ara bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırdığınız sürece tırnaklarınız ilk günkü gibi bakımlı ve güzel görünmeye devam eder. Ayrıca yaptırılan bu ara bakımlar sayesinde protez tırnaklarınızın ömrünü uzatarak daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra protez tırnaklar tırnak yeme sorununa da kesin çözüm sağlarlar.